Studium na anglických univerzitách

Prvním krokem k přijetí na anglickou univerzitu je výběr té správné instituce. Výběr je zásadní už jenom kvůli tomu, že jedná o relativně velkou nejen finanční, ale také časovou investici. Anglické deníky jako The Times a další pravidelně zveřejňují žebříčky univerzit podle jednotlivých oborů a oblastí ve vzdělávání. Záleží také ovšem na tom, jestli si vyberete státní nebo soukromou univerzitu, v tomto případě se finanční náklady značně liší.

Podobně jako v České republice je systém vyššího vzdělávání ve Velké Británii rozdělený na dva stupně, bakalářský a magisterský, častější jsou ale pojmy „undergraduate“ a „postgraduate“.Obecně platí že přihlášky na anglické univerzity se podávají skrze systém UCAS, Universities & Colleges Admission Service UCAS. Přes tento systém se můžete přihlásit až na pět škol nebo univerzit. Přihláška zahrnuje motivační dopis, životopisná data a také dvě nebo více doporučení. Budete muset také předložit transkript výsledků ze střední školy. Je třeba počítat s tím, že celý proces a shánění potřebných dokumentů může zabrat dost času, často můžete potřebovat úředně ověřené překlady maturitního vysvědčení apod., proto je třeba začít brzy.

Magisterské studium / Postgraduální studium

Pokud uvažujete o postgraduálním studiu, můžete počítat s nižšími náklady. Školné bývá ve většině případů nižší a většina programů trvá pouze jeden rok. Máte také mnohem větší šanci získat stipendium, protože magisterské a jiné postgraduální programy jsou více specializované a můžete získat finanční podporu i od různých nadací nebo soukromých společností.

Přihlášky na postgraduální studium už se nerealizují skrz UCAS, ale přímo přes dané instituce. Co se přihlášek týká, nenechte se zmást daty uvedenými na stránkách těchto univerzit. Ačkoli oficiální stránky často říkají, že máte na podání přihlášky spoustu času, může to být záludné – mnoho anglických univerzit totiž postupuje podle systému „rolling basis“, tedy že studenty přijímá průběžně a často zaplní všechna místa už během prvních týdnů po začátku přijímacího řízení. Například London School of Economics je tímto postupem proslulá. Čím dříve tedy zašlete přihlášku na vámi vybranou univerzitu, tím větší šanci máte na úspěch.

Pokud máte v plánu hlásit se na anglickou univerzitu, musíte také počítat s tím, že univerzita bude požadovat doklad o znalosti angličtiny, s největší pravděpodobností TOEFL nebo IELTS, některé univerzity pořádají jazykové kurzy před začátkem studia, ale na to byste neměli spoléhat. Pro kurzy angličtiny stejně tedy jako pro celý proces výběru univerzity platí to, že čím dříve začnete svojí přihlášku plánovat, tím lépe. Jak se říká, štěstí přeje připraveným, nenechávejte organizaci přihlášky na poslední chvíli.