Halloween: Svátek dýní, duchů a strašidelných převleků
Halloween je duchovní svátek, jež má tradici zejména v anglicky mluvících zemích a který se slaví večer 31. října již od devátého století. Jeho název je zkrácenina slov All Hallows Day, tedy Večer všech svatých.
Symboly Halloweenu
K halloweenu samozřejmě patří celá řada symbolů, všechny se strašidelnou tématikou:
- Vydlabaná dýně se strašidelným úsměvem (známá jako Jack-o‘-Lantern) je patrně nejznámějším symbolem Halloweenu. Umísťuje se zpravidla za okno či před vchodové dveře a dle pověsti má z domu vyhnat všechny zlé duchy a ochránit ho před zlem.
- Čarodějnice již od nepaměti spojují svět čar, duchů a kouzel s lidským světem. Mezi jejich hlavní rekvizity patří dlouhý, špičatý klobouk a kouzelná hůlka.
- K Halloweenu a čárám obecně patří i netopýři, kteří tento punc nesou poměrně nevinně, neb trpí pověstmi o krvežíznivých vampírech. Netopýři samotní se až na několik málo druhů přežívajících v Americe lidskou krví neživí.
- Černé kočky bývají nejlepšími kamarádkami čarodějek, a to již od dob starého Egypta. Jejich spojení s pověrami a čáry je patrné i z rčení o černé kočce, která přinese smůlu, pakliže vám přeběhne přes cestu.
- Oheň je dalším z řady symbolů Halloweenu. Sloužit má nejen jako ochrana před veškerým zlem, nýbrž je i prostředkem k předání obětí – ať už zvířecích, či lidských.
Halloweenské hry
Patrně nejznámější a nejoblíbenější halloweenskou hrou je Trick-or-treating („Koledu, nebo vám něco provedu“), kde hrají hlavní roli děti. Ti jsou převlečeni do strašidelných kostýmů, obcházejí domy v sousedství a koledují.
Navštívení obyvatelé pak dětem dají drobné dárečky, zpravidla sladkosti, vyjímkou však nejsou ani peníze. Pakliže dítě neobdarují, to jim na oplátku smí něco provést.