Jak hledat práci
Začátek
Hledání práce zpravidla obnáší tyto záležitosti:
- Hledání práce přes inzertní servery, kamarády, přes místní, podání inzerátu do novin/v supermarketu, inzerci v novinách (ideálně lokální časopisy, noviny) atd.
- Předchozímu bodu se můžete vyhnout a nechat si práci sehnat pomocí personální agentury
- Zaměstnavatel může vyžadovat vaše CV, reference o zaměstnání u minulých zaměstnavatelů (zaměstnavatele mohou zajímat vaše pracovní zkušenosti, vaše spolehlivost atd.)
- Při kladném vyřízení a pozvání do firmy může následovat pohovor (interview)
Je třeba, abyste byli na tyto věci dobře připraveni. Kvalitní CV, kompletní a důvěryhodné reference (zpravidla se vyžaduje telefonní číslo nebo firemní email, kde se na vás mohou zeptat) a seriózní vystupování velmi zvyšují pravděpodobnost vašeho přijetí. Někdy tyto věci mohou rozhodnout, bez ohledu na vaše opravdové pracovní schopnosti.
Krom toho je opravdu důležitá základní znalost jazyka. Samozřejmě, na některé pozice anglický jazyk příliš nepotřebujete (např. nekvalifikované práce jako mytí nádobí). Ale rozhodně se na to nespoléhejte, protože v drtivé většině zaměstnání budete muset být čas od času v kontaktu s lidmi (a úřady!). Odjezd do UK naplánujte dostatečně dopředu – ideálně, pokud absolvujete alespoň několikatýdenní kurz angličtiny (nejlépe několikaměsíční, ale záleží na náročnosti práce, kterou hodláte dělat a financích). Zní to jako samozřejmost, ale nepodceňujte to!
Nezapomeňte si také dopředu zajistit dostatek financí na ubytování, dopravu a stravu.
Reference od bývalých zaměstnavatelů
Nebojte se použít i reference od českých zaměstnavatelů (v angličtině!). Krom popisu práce, kterou jste vykonávali, se hodí i hodnocení a příp. osobní pohled zaměstnavatele na vaše pracovní schopnosti.
Inzertní servery
Personální agentury
Shánění práce přes personální agenturu vám může pomoci ušetřit spoustu nervů. Na druhé straně se připravte, že budete agentuře platit nemalé částky. Někdy se může vyplatit sehnat si práci na vlastní pěst. Opět ale platí, že to si můžete dovolit s lepší angličtinou.
Hledání práce na vlastní pěst
Nebojte se poptat v restauracích, jídelnách příp. podnicích, zda shání někoho do zaměstnání.
Jak vypracovat životopis
- Viz specializovaná stránka jak napsat životopis – CV (lat. Curriculum Vitae)
Související články
- Předpoklady
- Minimální mzda
- Registrace
- Platba daní
- Karta CIS
- Pojištění
- Au-pair
- Jak napsat CV
- Pohovory
- Inzertní servery
- Personální agentury
Externí odkazy
- Tipy ohledně angličtiny: http://www.fandor.cz/jak-na-anglictinu-zabavne-a-efektivne/